Sukelia Listeria monocytogenes rūgšties bakterijos. Tai dažna graužikų ir kitų gyvulių liga. Ligą platina pelės ir žiurkės. Šiai ligai mažiau atsparūs blogai šeriami triušiai, jaunikliai, vaikingos patelės. Sveiki triušiai užsikrečia tiesiogiai kontaktuodami su sergančiais, per pašarus, vandenį. Dažniausiai triušiai serga žiemą ir pavasarį. Ligos požymiai: pažeidžiama centrinė nervų sistema, triušė išsimeta, prasideda mastitas, pakyla temperatūra.

Listeriozė pasireiškia žaibine, ūmia, apyūme, lėtine ir nervine forma.

  • Žaibinė forma. Ligos požymių beveik nebūna, triušiai krinta per kelias valandas.
  • Ūmi forma. Triušiai mažai juda, neėda, temperatūra pakyla iki 40 laipsnių, kailis praranda blizgesį, gyvulys krinta. Atlikus skrodimą randama kraujosruvų gerklėje, plaučiuose, blužnis tamsi, padidėjusi, joje ir kepenyse yra segtuko dydžio baltų dėmelių.
  • Apyūmė forma. Dažniausiai serga vaikingos patelės. Jos neėda, kailis praranda blizgesį, iš lytinių organų teka rusvos išskyros, likus 2-3 dienoms iki atsivedimo išsimeta ir krinta. Nugaišti gali ir staiga. Išskrodus blužnyje ir kepenyse randama segtuko galvutės dydžio baltų dėmelių, blužnis tamsiai ruda, dvigubai padidėjusi.
  • Lėtinė forma. Taip pat dažniausiai serga patelės. Jos prastai ėda, liesėja, visai nustoja ėdusios. Tai trunka apie du mėnesius. Triušingos patelės triušiukus atsiveda anksčiau laiko ar išsimeta. Vaisiai gali sudžiūti gimdoje ir negimti. Tokia triušė lieka nevaisinga.
  • Nervinė forma. Vystosi iš lėto. Iškrypsta kaklas, galva nusvyra į šoną, triušis netenka lygsvaros. Jis krinta ant šono, stengiasi atsikelti, virsta ant nugaros, vėl ant šono. Ši ligos forma tęsiasi kelis mėnesius, kol triušis nugaišta.

Listeriozės gydymui veterinarijos gydytojas paskiria antibiotikus, sulfanilamidus, bromo preparatus.

Siekiant išvengti šios ligos, reikia naikinti peles, žiurkes, prie triušių neleisti paukščių, gyvulių, pašalinių žmonių. Sergančių triušių mėsos geriausia nevalgyti arba ją virti ne mažiau kaip 2 valandas. Narvus, kuriuose buvo sergantys triušiai, reikia išvalyti, dezinfekuoti. Kritę triušiai sudeginami.

Infekcinis laikotarpis baigiasi po 2 mėnesių. Visą šį laiką atidžiai stebimi sveikieji triušiai.