Virusinė hemoraginė liga (VHTL) – maras. Susirgę šia liga triušiai gali gaišti iki 100 %. Ypač jautrūs yra veisliniai triušiai. Ši liga išplitusi daugelyje pasaulio šalių. Nuo triušių maro dažniausiai gaišta vyresnio amžiaus triušiai. Sergantiems maru triušiams būdinga letargija, mieguistumas, spazmai ar kraujingos išskyros iš nosies. Užsikrėtęs maru triušis paprastai nugaišta per 1-2 paras. Maras plinta oru, su dulkėmis, netiesiogiai per maistą, inventorių, jį platina skraidantys vabzdžiai. Greičiau liga plinta, jei triušiai nepakankamai šeriami, yra netinkamos zoohigieninės sąlygos.

Sergančius triušius reikia tuoj pat atskirti nuo sveikų, išnaikinti vabzdžius, jei triušiai serga kaimynystėje, nenaudoti žalio pašaro, pagerinti šė­rimo ir zoohigienos sąlygas.

Išskrodus nuo maro kritusius triušius, randamos kraujosruvos pleuroje, pilvaplėvėje, inkstuose. Kritusių triušių plaučiai pabrinkę, pilkšvai rožinio atspalvio. Įpjovus plaučius, iš pjūvio teka rausvas arba bespalvis skystis. Nosies ertmė, gerklų gleivinė ryškiai hemoraginės, trachėjoje ar gerklose yra raudono ar bespalvio putoto skysčio. Blužnis 1,5-3 kartus didesnė už normalią. Kepenys atrodo kaip hemoraginė masė, o praėjus 3-4 valandoms po nugaišimo pasidaro blyškios ir standžios. Širdis padidėjusi ir prisipildžiusi tamsiai raudono kraujo. Virškinimo organuose gali būti uždegimo požymių. Galutinai šią ligą nustato Nacionalinė veterinarijos laboratorija. Į ją atnešami nugaišę triušiai arba išskrosto triušio organai, paimti ne vėliau kaip 24 val. po nugaišimo, o geriausiai - po 2-3 val.

Triušių marą sukelia virusas. Nuo šios ligos nėra vaistų. Vienintelė efektyvi apsaugos priemonė – vakcinacija. Naudojama vakcina Pastorin marmyx (nuo maro ir miksomatozės). Profilaktinė vakcinacija atliekama nuo 10 savaičių amžiaus sveikiems triušiams, grėsmės zonoje – nuo 6 savaičių amžiaus, revakcinuojama po 4 savaičių, Nuo maro revakcinuoti visus triušius reikia kas 12 mėn., o nuo miksomatozės – kas 6 mėn. Vakcinuojama įšvirkščiant 1 ml po oda (sprando srityje). Dabar yra jau ir naujų vakcinų.

Jauni triušiukai, iki 4 savaičių amžiaus, yra nejautrūs maro sukėlėjams. Jautrumas didėja nuo 4 savaičių iki 10 savaičių. Nuo 10 savaičių amžiaus triušiai yra jautriausi. Todėl iki šio amžiaus būtina triušius vakcinuoti, o grėsmės zonoje galima vakcinuoti ir 4 savaičių, po to revakcinuoti po 4 savaičių.

Pasireiškus maro požymiams, sergančius triušius reikia su­deginti, o likusiems galima suleisti VHTL serumą, po to vakcinuoti. Ligos židinį, inventorių, patalpas būtina kruopščiai išdezinfekuoti.